Leo Ekblom var tidigare assisterande tränare till Martin Boquist i VästeråsIrsta men lämnade klubben för fyra år sedan. Nu är Ekblom tillbaka som huvudtränare.
”Vi är mycket glada och nöjda att Leo Ekblom kommer tillbaka för att leda Västeråsirstas A-herrar kommande säsong,” skriver klubben på sin hemsida.
Ekblom har ett hyfsat facit i klubben då han var assisterande tränare när klubben gick upp i Allsvenskan och sedermera i dåvarande Elitserien. Han var också med när man åkte ur Elitserien 2013 och efter det valde Ekblom att sluta som tränare och istället fokusera på familjen.
”Leo har god kunskap och erfarenhet av vad som krävs för att spela elit handboll och han vill verkligen ta våra herrar tillbaka till handbollens finrum”.
