ANNONS

Ricoh värvar norsk U21-landslagsman

Jörgen Landgraff Vegsund är klar för Ricoh. Studierna tog honom till Stockholm. Men det var tränare Martin Boquist som fällde avgörande när valet av klubb som skulle göras.
– Martin verkar vara en supercoach, säger Vegsund. 

I augusti ansluter den norska landslagsmannen till Ricoh. Norrmannen som till hösten påbörjar sin naprapatutbildning kommer att kombinera handbollsspelet med sina studier.
– Det ska bli väldigt spännande med ett studierna och ett miljöombyte kändes rätt. Jag har redan förälskat mig i Stockholm, säger Jörgen i ett uttalande på Ricohs hemsida.

Trots att Martin Boquist var en del av förklaringen till klubbvalet var det inte ensamt skälet till varför det blev Ricoh. Enligt Jörgen togs han emot väldigt bra och professionellt av Ricoh samtidigt som han tror att Ricoh är platsen där han har bäst möjligheter att utvecklas som handbollsspelare.

Jörgen kommer närmast från Sandefjord där han var en viktig kugge. Martin Boquist är nöjd med sitt nyförvärv och menar att det är precis vad klubben letat efter.
– Jörgen är en snabb och genombrottstark spelare, vilket är perfekt då vi letade efter en spelare som kunde komplettera vårt tunga skytte.

Den 18-30 juli senare i sommar kommer Jörgen tillsammans med nya klubbkamrater Andreas Lang att spela U21-VM i Algeriet. Jörgen för Norge och Andreas för Sverige. Tidigast i åttondelsfinalen kan länderna mötas.
– Sverige är ett bra lag så det blir en tuff match, men det blir dessvärre inte Andreas som kommer segrande ur den kampen, avslutar Ricohs färskaste nyförvärv med ett leende.

ANNONS
ANNONS