Oscar Carlén tar sina adepter till Danmark och följer upp med lokala motståndare inför seriestarten. Utöver de kommande matcherna med Ystads IF är den nyblivne huvudtränaren också hörbar i ett nyinspelat avsnitt av ”Handbollspodden”.
Carlén känner YIF utan och innan och har nu nått fram till posten med mest ansvar för elittruppen. De första intrycken på hur han präglar laget kommer på resande fot. Bjerringbro-Silkeborg, GOG och Sønderjyske möter upp i förkortade träningsmatcher 5–7 augusti, rapporterar klubben på sin hemsida.
Veckorna fram till den planerade premiären har de vitblåa sedan fullt upp med förberedelser på hemmaplan. OV Helsingborg (11 augusti), Vinslöv (14 augusti), TMS Ringsted (27 augusti) och Lugi HF (3 september) kommer alla på besök till Ystad Arena.
I en aktuell poddinspelning pratar Carlén om mycket annat utöver det egna laget. Emme Adebo, Bjarne Persson och Johan Zanotti flikar som vanligt in under samtalet i det sjätte avsnittet av den skånska Handbollspodden.