ANNONS

Ystad IF kvitterade matchserien mot Kristianstad – storebror Hallbäck hjälte

Ludvig Hallbäck gjorde 14 mål i går när Aranäs överraskande slog LUGI i USM. Kort därefter var det storebror Antons tur att glänsa – han gjorde 10 mål när Ystad IF överraskande slog Kristianstad i slutspelet.

Anton Hallbäck blev kanske inspirerad av brorsan Ludvigs bragdmatch mot LUGI. För trots etablerade storstjärnor på planen var det ”lille, ettrige jäveln” som stal showen.

Citatet kommer från Kim Andersson, som också spelade riktigt bra, om Hallbäck som gjorde 10 mål framåt (sex på straff) när Ystad besegrade storfavoriten med 26-23, framför de 2889 personerna i Ystad Arena.

Det var dock inte som målskytt Hallbäck spelade som bäst, skriver Aftonbladets Johan Flinck. Det var som spjutspets i 5-1-försvaret som Ystad ställde upp med.

– Han verkar vara på villovägar men redar upp det på nån vänster. Vi har blivit vana vid att han stör dem lite mer än vad vi sagt. Men så länge han gör det rätt så får han fortsätta. Det är nåt galet i det huvudet. Han orkar i 60 minuter som en jävla duracellkanin, han drar ett jättelass och är väldigt viktig för oss i den rollen, säger tränaren Sebastian Seifert till Aftonbladet.

– Han är en duracellkanin upphöjt till tio; en ettrig liten jävel. Han har blivit en kryddda i vårt försvarsspel. Förra matchen blev han nertryckt. Idag orkade han stå kvar högre och stressa mer. Vi kom upp bättre. Det avgjorde i dag, säger Andersson till Aftonbladet.

– Han är helt fantastisk. Han springer för 15 gubbar. Han är hopplös att möta. Hade jag mött honom hade jag slängt en boll i ansiktet på honom. Så jobbig är han, säger Forsell-Schefvert.

Hallbäck själv skrattar mest när han får höra kompisarnas uttalanden.

– Lite så är det nog. Jag vet vad jag gör men ibland är jag ute på vift.

I förra matchen var det bortalaget, då Ystad, som började matchen bäst. I går var det likadant. Lagen följdes åt ganska liknande i inledningen av matchen men snart kunde IFK dra ifrån till tre bollars ledning, vid tre olika tillfällen: 10-7, 12-9, 13-10. Man höll sedan ledningen fram till 17-17. Först vid 19-18, nu till hemmalaget, tog Ystad ledningen. Därefter var det Ystads tur att springa iväg till tre måls ledning, 23-20. Och avståndet höll sig till slutsignalen, 26-23.

Tack vare vinsten är det igen jämnt skägg i Skånederbyt, 1-1 i matcher. Nästa match spelas i Kristianstad, på tisdag kl 19:10.

Målskyttar:

Ystads IF: Anton Hallbäck 10 (6), Kim Andersson 5, Carl Löfström 3, Jesper Gustavsson 3, Eric Forsell Schefvert 3, Hampus Andersson 2.

Kristianstad: Tim Sörensen 8 (5), Jerry Tollbring 4, Arnar Freyr Arnarsson 3, Albin Lagergren 3, Philip Henningsson 2, Mario Lipovac, Olafur Gudmundsson, Richard Hanisch.

Länk till artikeln i Aftonbladet