IFK Kristianstad hämtar en mittsexa med Champions League-kompetens. William Höghielm tar på sig den orangea tröjan och har kritat på till 2027.
Kristanstadsbladet var tidigt ute och gjorde kopplingen mellan hemvändaren Höghielm och IFK:s intresse. Med övergången helt klar har klubben fyllt luckan som Sasser Sonn lämnar centralt.
– Jag har spelat mot IFK Kristianstad många gånger, det har alltid varit lika kul att spela på bortaplan och mycket tack vare de fantastiska supportrarna. Jag har bara hört gott om IFK som förening och vilka människor som finns i klubben, säger Höghielm själv till Kristianstads hemsida.
Höghielm spelade tre säsonger för Redbergslids IK innan utlandsflytten 2023. Ett år i HBC Nantes följdes av årets spel i Sporting Lissabon. Som av en slump möts Höghielms båda utländska klubbar i karriären i CL-kvartsfinal i slutet av april.
Men de två kommande säsongerna tillbringar 25-åringen alltså i Kristianstad.
– Beslutet var inte svårt att ta, tillsammans med tränarna och det lag vi har nästa säsong ska det bli riktigt roligt att att få representera ett av Sveriges bästa lag med den största hemmapubliken, säger han till klubbsajten.
