ANNONS

Tungt för Hammarby – bara 14 mål borta mot RIK

Bajen har det fortsatt tufft i Handbollsligan och inkasserade en förlust borta mot Redbergslid.

Hemmalaget RIK var numret större denna gång och hade inga som helst problem att montera ner Söderlaget. Med bara 6 insläppta mål i den första halvleken stod de på en säker grund för resten av matchen och vann till slut med 25-14.

Det innebär att vi nu efter 7 omgångar kan skönja ett litet glapp mellan Redbergslid på den sista slutspelsplatsen och IFK Skövde under strecket. Skillnaden är tre poäng och det ska bli intressant att följa om de 8 slutspelslagen är ”klara” redan i oktober eller om något lag nedanför kan klättra ikapp.

För Hammarbys del gäller det att i första hand undvika jumboplatsen som ger direktplats i Allsvenskan 2017/18. Kampen om att slippa kvala sig kvar blir tuff mot bland annat Stockholmskollegan Ricoh.

På lördag tar Hammarby emot HK Aranäs i Eriksdalshallen med avkast 16.30 och det bjuds då på fri entré. De arrangerar Handbollsdubbeln tillsammans med Skuru IK och följande hålltider gäller:

13.00 Portarna öppnar med prova på-handboll
14.00 Skuru – Team Eslöv, SHE
16.30 Hammarby – Aranäs, Handbollsligan
18.00 #sthlmhjärtahandboll avslutas

LÄNK: Tabell, resultat och kommande omgång

Redbergslids IK – Hammarby  25 – 14 (15-6)

Redbergslids IK
Linus Arnesson 7, Jonathan Carlsbogård 6, Emil Mellegård 5, Tobias Johansson 4, Richard Lönn 1, Markus Thorbjörn 1, Albin Stenberg 1

Hammarby
Jonatan Wenell 3, Nils Pettersson 3, Jonas Løkken 2, Gunnar Pettersson 2, Johan Nilsson 2, Adam Norman 2

Publik: 703

ANNONS
ANNONS