Trondur Mikkelsen bekantade sig med HF Karlskrona för ett par veckor sedan. Besöket och provspelet utföll till allas belåtenhet – nu har 25-åringen kritat på ett tvåårskontrakt.
Mikkelsen har meriter både från Färöarnas landslag och den norska ligan. Klubbadressen var KRS Topphåndball i Kristiansand – innan Karlskrona uttryckte ett tydligt intresse för den flexibla niometaren.
– Han är användbar på många positioner, både framåt och bakåt, vilket är gynnsamt i vårt lagbygge. Vi ser fram emot att jobba med honom, säger tränaren Mathias Ekstrand till klubbens hemsida.
Mikkelsen nätade två gånger i Färöarnas historiska EM-debut 2024 och är aktuell med nya landskamper i veckan när öriket leder sin EM-kvalgrupp med sikte på ännu ett mästerskap.
– Jag fick ett väldigt bra intryck av Karlskrona som stad och HF Karlskrona som klubb. Det känns som ett bra lag och en bra förening. Många trevliga människor i en stad som verkar andas handboll, det lovar gott, säger han till Karlskronas hemsida.
