ANNONS

Tillbaka från skada – Edvin Gustavsson får nytt Skövdekontrakt

Edvin Gustavsson har ägnat många timmar åt att komma tillbaka från skador. Samtidigt som 20-åringen vill lämna den perioden bakom sig förbättrar IFK Skövde förutsättningen till ett aktivt idrottsliv med A-lagskontrakt.

– Det känns mycket skönt att äntligen vara skadefri. Målsättningen nu är förstås att komma tillbaka och få spela regelbundet, säger Gustavsson till klubbens hemsida.

Gustavsson började spela handboll i HP Skövde och blev IFK:are i ung ålder. Niometarens senaste match var USM-finalen 2018, sedan dess har skadorna spolierat spelmöjligheterna.

Tillbaka i träning och i en kapabel miljö ska formkurvan börja peka åt rätt håll igen.

– Edvin är en härlig idrottstyp som har arbetat otroligt hårt med sin knärehabilitering under den gångna säsongen. Han är väl värd en plats i truppen och vi ser fram emot att följa hans fortsatta utveckling på handbollsplanen kommande säsong, säger sportchefen Ulf Nyström till klubbens hemsida.

Länk: Nytt kontrakt för Edvin Gustavsson

ANNONS
ANNONS