Efter dopningsbrott fick Dan Beutler 15 månaders avstängning. Målvakten överklagade och fick gehör, i Aftonbladet berättar Beutler om den nya domen som möjliggör spel senare under säsongen. – Det känns otroligt underbart, säger han.
I slutet av förra säsongen spelade Beutler i HK Malmö och var på väg mot en flytt till GOG i Danmark. Då ledde ett dopningsprov till ändrade planer, en lång avstängning och 42-åringen fick fundera över sin situation.
I Aftonbladet kommer Beutler med positiva nyheter. Straffet blev nyligen minskat till tolv månader.
– Jag tror att de tog hänsyn till att jag nu diagnosticerats för adhd, sett min vilja att hitta nya vägar och utvecklingen jag kämpar för. Det har också varit viktigt för mig att göra regelbundna drogtester, säger han.
I Beutlers senaste klubb Malmö stöttade bland annat ordföranden Jörgen Rasmussen och tränaren Stian Tönnesen upp under hans tuffa period.
Var och exakt när comebacken kan äga rum är ännu en öppen fråga. Beutlers vilja att spela igen har blivit ännu tydligare med beskedet.
– Det har varit min stora dröm att få avsluta på mina egna villkor. Nu får jag möjligheten att spela den här säsongen, sedan spela nästa säsong och därefter sätta stopp, säger han till Aftonbladet.
