ANNONS

Rabih Mazloum tar över Karlskronas juniorer

Rabih Mazloum tillträder som tränare för HF Karlskronas herrjuniorer. Den blivande coachen har bra koll på talangutvecklingen i Blekinge som ansvarig för ungdomsverksamheten i Ronneby Handboll.

Karlskrona vill lyfta på ungdomssidan och presenterar flera nya namn i organisationen. Först och främst Mazloum som var landslagsman i Libanon och vann asiatiska Champions League under sin karriär.

Elitklubben och Ronneby Handboll samverkar kring Mazloums arbetsdagar i fortsättningen och det finns måhända fler gemensamma lösningar på gång.

– Vi har ett mycket bra samarbete med Ronneby Handboll och hittade en lösning som passade alla parter. Det är första steget i ett formellt samarbete mellan klubbarna och framöver ser vi flera delar där vi skulle kunna samarbeta, säger Karlskronas klubbchef Olof Ljungberg till hemsidan.

Fredrik Larsson jobbar på kring U-laget medan Peter Iverfeldt, assisterande herrtränare blir spindeln i nätet som följer spelarna från P16 upp till representationsnivå.

– Peter har en gedigen erfarenhet och är en person som killarna har förtroende för, både på ledar- och spelarsidan. Tillsammans med vår huvudtränare Mathias Ekstrand har vi en uppsättning av ledare som vi är väldigt nöjda med, säger sportchefen Tobias Karlsson till klubbens hemsida.

Länk: Ledarteamen kring U- och J-lag på herrsidan är klara

ANNONS
ANNONS