ANNONS

Power Rankings Handbollsligan herr, december: ”Ligans bästa, hetaste & roligaste lag”

December bjöd på maktskiften, raketer i tabellen och lag som vägrar gå att förstå. IFK Kristianstad var månadens starkaste lag, Alingsås stod för en sanslös klättring och bakom dem fortsätter Handbollsligan herr att vara precis så kaotisk, underhållande och svårsiad som vi älskar. Här är Power rankings december!

I Power rankings Handbollsligan herr med Ola Selby är det prestationerna, inte poängen, som ligger till grund för rankingen.

Här är Power rankings december:

1: IFK Kristianstad

Tabellplacering: 1
Ranking i november: 2

IFK Kristianstads målvakt Hayder Al-khafadji.
Foto: Mathilda Schuler / BILDBYRÅN

Är IFK Kristianstad ett självspelande piano? Nej. Spelar de på samma höga nivå match efter match? Inte det heller. Men var de seriens bästa lag i december? Utan tvekan. Och en i mina ögon rätt rimlig tabelletta efter att serien nu gått på uppehåll.

IFK vann fem av sex matcher de spelade i december och majoriteten av segrarna var dessutom övertygande. Visst, mot Hammarby var det en storseger mot ett sjukdomspräglat bortalag och mot Malmö saknade succélaget Nikola Roganovic, seriens bästa spelare. Men IFK övertygade trots allt i de matcherna, precis som de gjorde i de flesta andra kamper de spelade under julmånaden.

Det är svårt att peka ut enbart ett par spelare i det här laget som stuckit ut extra. Eller är det verkligen det? Axel Månsson (så klart!) och Hayder Al-khafadji har nog varit bäst. Men även spelare som Philip Henningsson, Isaac Biel Nilsen och Emil Frend Öfors har haft några riktiga starka prestationer. Och IFK verkar onekligen vara det bästa laget, åtminstone just nu.

2: HK Malmö

Tabellplacering: 2
Ranking i november: 1

HK Malmös Malte Månsson och Tim Hilding.
Foto: Christian Örnberg / BILDBYRÅN

Två segrar, två oavgjorda matcher och en förlust – det var HK Malmös facit i december. Ingen poängskörd man vinner en grundserie på, men likväl en stark månad av ett lag som det inte går att tvivla på längre. Malmö ÄR på riktigt, åtminstone i grundserien.

Med tanke på att förlusten kom borta mot IFK Kristianstad när Nikola Roganovic inte spelade på grund av en stukad fot, och enpoängarna kom borta mot Karlskrona (galen avslutning) och Bajen (galen avslutning igen, Malmö blev första laget den här säsongen att ta poäng mot Hammarby i Jerka) får det ändå sägas vara en stark månad.

Mycket har handlat om samma spelare som tidigare: Ebbe Håkanssons utveckling har varit sensationell (Kocken!), Nikola Roganovic är seriens bästa spelare, Tim Hilding är en av seriens mest underskattade, Isak Persson öser in mål, Felix Montebovi är tillbaka i landslagsform och Hampus Nygren är den bästa försvarsspelaren i hela serien.

3: Alingsås HK

Tabellplacering: 6
Ranking i november: 13

Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Från plats 13 i november till plats tre i december säger väl allt? Jag kan inte minnas att något annat lag har haft liknande utveckling sen jag började skriva Power rankings för flera år sedan.

Varför har då AHK i mina ögon vuxit så mycket? Först och främst därför att de vann fem av sex matcher i december och där den enda förlusten kom borta mot IFK Kristianstad. Segrarna kom mot Guif, Skövde, Sävehof, Hallby och Karlskrona. Och AHK har vunnit matcher på olika sätt. Ibland superövertygande rakt igenom (mot Skövde), ibland tack vare starkt försvar (mot Sävehof) och ibland genom att vara bäst när det gäller (mot Hallby och Karlskrona). Och Emil Holmberg Schatzl har fått chansen – och tagit den.

Är Dennis Sandberg frälsaren? Svårt att säga, men klart är att något har hänt med AHK sedan klubblegendaren återvände till tränarbänken.

4: IK Sävehof

Tabellplacering: 4
Ranking i november: 5

Truls Grøtta, IK Sävehof.
Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

December var, precis som flera andra månader den här säsongen för Sävehof, upp och ner. Att ett lag i samma månad kan spela oavgjort mot Hallby och förlora med nio mot Alingsås samtidigt som de vinner övertygande mot både Karlskrona och YIF – ja det är onekligen det Sävehof-lag som Linus Ekman har att jobba med.

Positivt för Sävehof, utöver det faktum att de trots allt tog nio av tolv poäng i 2025 års sista månad, är att Truls Grötta till slut ser ut att ha hittat sin plats i laget. Norrmannens start på säsongen har varit fiaskostämplad, men nu har stjärnnyförvärvet från HK Malmö kommit igång med poängskörden.

5: Hammarby IF

Tabellplacering: 3
Ranking i november: 3

Hammarbys Gustav Davidsson.
Foto: Michael Campanella / BILDBYRÅN

Hammarby ger, Hammarby tar. Det var inte en problemfri december för Bajen, långt ifrån. Förlust mot IFK Kristianstad och Amo (!) samt tappad poäng mot Malmö. Dessutom ett par prestationer där de två poängen onekligen satt långt inne, och då tänker jag framförallt mot Guif (32–31) och OV (35–33).

Å andra sidan tog Hammarby sju poäng av tolv i december och det är ju verkligen inte klappkasst. Det går så klart också att föra argument för Bajens sak. Mot IFK saknade de sjuka spelare, samtliga topplag har förlorat mot Amo, och mot HK Malmö åkte försvarsgeneralen Max Gugolz på ett, vad åtminstone grönvita supportrar anser, tveksamt rött kort.

All in all? En okej månad av Bajen. Inte mer.

6: IFK Skövde

Tabellplacering: 5
Ranking i november: 6

Skövdes tränare Kristian Svensson.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Jag tycker att Kristian Svensson får ut mycket av materialet han har att jobba med, och kanske ännu mer sedan Adam Ljungquist såldes till Fredericia. Visst, december var inte perfekt för Skövde, men den innebär ändå sex poäng av tio möjliga.

Det började sådär. Förlust med nio mot Alingsås efter 17 tekniska fel. Inte blev det bättre mot Karlskrona (eller jo, förlust med sex mål istället för nio), men å andra sidan en glädjande prestation av Fidel Mbumba (fem mål) som kan bli precis hur bra som helst på sikt.

Sen blev det bättre. Segrar mot Västerås Irsta (25–22 efter fin prestation av Kaufmann i mål och Blomberg Romero på mittnio), YIF (36–33 efter nio mål och fem assist av Bozic), samt 25–24 mot Guif efter en på nytt fin insats av Kaufmann (50 i räddningsprocent).

7: HF Karlskrona

Tabellplacering: 9
Ranking i november: 8

HF Karlskronas målvakt Melvin Hildingsson.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Karlskrona fortsätter att vara stabilt utan för den sakens skull riktigt sticka ut. Mathias Ekstrand gör ett fint jobb och laget känns både tryggt, homogent och, som sagt, stabilt. Just det innebar två segrar, en oavgjord och två förluster i december.

Varför inte mer poäng än så? Oftast handlar det om bristen på spets i laget. Den finns i spelare som Isak Larsson och Emil Hansson (och ibland i fler), men det är inte alltid det syns. Och då kan Karlskrona bli lättläst.

Med det sagt tycker jag att de gör det bra. De vinner (oftast) när de ”ska” vinna och de ger ofta på pappret starkare lag en rejäl kamp. Och så måste jag kommentera Melvin Hildingsson i mål – vilken häftig spelare!

8: Önnereds HK

Tabellplacering: 7
Ranking i november: 7

Önnereds Andreas Nilsson.
Foto: Kenta Jönsson / BILDBYRÅN

Ena veckan är det försvarshaveri (39 insläppta mot YIF och 36 mot Hammarby) – andra veckan är det istället offensiven som briljerar. Gemensamt för alla matcher Önnered spelade i december (och resten av säsongen för den delen)? Andreas Nilsson är fusk.

Duon Pontus Zetterman/Stycket går inte att stoppa, och i matcher när Önnered dessutom får till sitt försvarsspel, ja då ser de ut som ett topplag. Men problemet i december var att Kristian Berndtssons lag släppte in 30 mål eller fler i samtliga fem matcher de spelade. Och därför blev det också en fem poäng av tio möjliga, och inte fler.

Visst, förlusterna kom mot YIF (innan deras december gick åt Sandskogen) och Hammarby, men försvarsspelet behöver fortfarande bli bättre för att ÖHK ska hitta en stabilitet i tabellen.

9: Amo HK

Tabellplacering: 10
Ranking i november: 10

Amos Lukas Rylander.
Foto: Mathilda Schuler / BILDBYRÅN

Är Amo hela ligans roligaste lag? Utan tvekan, ja! December inleddes med storförlust mot IFK Kristianstad, följdes upp med 32–32 mot Hallby (efter sen kvittering av Halfdansson), rullade vidare med två imponerande skalper (32–30 mot YIF och 28–25 mot Bajen), innan månaden avslutades med förlust mot VästeråsIrsta.

Amo är helt enkelt omöjligt att tippa. Eller kanske är det tvärtom? De har besegrat alla topplag och förlorat mot ligans svagaste lag. Vad säger det om det här laget egentligen? Potential finns åtminstone, men det är ju onekligen så att lägstanivån (och den rätta inställningen hos vissa spelare ibland?) är ett frågetecken.

Men: Förändras aldrig, Amo! Ni förgyller ligan.

10: IF Hallby

Tabellplacering: 12
Ranking i november: 9

Hallbys Oskar Hedvall.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Hallby spelade fem matcher i december. De vann inga. De kryssade två. Och de förlorade tre. Bara två poäng inspelade alltså, men oj så nära det var att bli fler. De förlorade matcherna (om vi bortser från femmålsförlusten mot suveräna IFK) förlorades båda nämligen med enbart två mål (30–32 mot formtoppade Alingsås och 28–30 mot hemmastarka Karlskrona).

Hallbys månad var alltså bättre än vad den ser ut att ha varit poängmässigt. Men ett stort problem som är ovant att se i detta Jesper Östlund-ledda Hallby är mängden mål de släpper in. Det är inte längre ramstarkt bakåt, och Marcus Holmén räddar inte bollar i samma takt som tidigare säsonger. Och därför blev inte två poäng istället fyra poäng i december.

Och det kan bli en jobbig avslutning på säsongen för Hallby om de inte längre har förmågan att vinna matcher tack vare sitt försvars- och målvaktsspel.

11: Ystads IF

Tabellplacering: 8
Ranking i november: 4

Ystads IF deppar.
Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Seger i december månads första match, då med övertygande 39–26 mot Önnered. Och YIF såg alltjämt ut att vara ”tillbaka”, eller åtminstone återigen ett lag för semifinal. Men vad hände efter det? Allt gick fel.

Mot Malmö kämpade de i underläge hela matchen och förlorade till slut med fyra mål mot ett bättre lag. Liam Hultberg var för ensam att leverera offensivt och dessutom släppte YIF in 35 mål. Men det slutade inte där – regerande mästaren förlorade tre raka matcher till innan ett otroligt välbehövligt EM-uppehåll visade sitt trevliga ansikte.

Jag trodde verkligen att YIF hade vänt säsongen i november, men det visade sig att det var fel. Å andra sidan tänker jag inte räkna bort ett lag tränat av Oscar Carlén.

12: OV Helsingborg

Tabellplacering: 11
Ranking i november: 11

OV Helsingborgs målvakt Martin Nagy.
Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRÅN

En svala gör ingen sommar, eller vad är det man säger? Just nu ser det onekligen ut att passa in rätt bra för detta OV Helsingborg, som imponerade så stort förra säsongen och bröt jojolag-trenden med att ta sig till semifinal, till att nu ha slitit i det nedre skiktet av tabellen hela säsongen.

December var rätt lik övriga månader under säsongen för OV. De lyckades vinna mot lag de ska vinna mot (läs VästeråsIrsta och Guif) och var sedan antingen chanslöst (HK Malmö) eller nära men ändå inte (Bajen och Önnered).

Och vad innebar det? Fyra poäng av tio möjliga av ett lag som fortsatt har stora problem i sitt försvarsspel.

13: Eskilstuna Guif

Tabellplacering: 13
Ranking i november: 12

Stefan Karlsson, tränare i Eskilstuna Guif.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Guifs viktigaste match i december var, naturligtvis, den mot VästeråsIrsta. Och då blev det en förkrossande seger med 30–19. Resten? Idel förluster. Men Guif var nära fler gånger, de förlorade bara med ett mot Hammarby, Önnered och Skövde.

Starkt? Ja. Men samtidigt ett tecken på att det inte ser ut att hålla hela vägen i matcher för detta Guif. Men, återigen, två inspelade poäng i december mot helt rätt lag, det kan göra hela skillnaden.

14: VästeråsIrsta HF

Tabellplacering: 14
Ranking i november: 14

VästeråsIrstas Alex Andersson.
Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

VästeråsIrsta, ja. Det går ju inte att nämna varken Guif eller VI utan att nämna det andra laget. Och visst blev det två poäng av tio även för VI i december, men då mot ”fel” lag i form av Amo, eller åtminstone inte mot rätt lag.

Och precis som Guif var de nära i andra matcher, men den tillräckliga kvaliteten eller kylan finns inte där.

Allente logo
Reklam för Allente
ANNONS
ANNONS