
Arkivbild. Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se
Sedan Oskar Hansson brutit båtbenet är OV Helsingborg på jakt efter en ny spelmotor. Enligt Kristianstadsbladet är klubben intresserade av att plocka in Emil Schuster från IFK Kristianstad.
Emil Schuster har haft svårt att få speltid i IFK Kristianstad och har under säsongen spelat i IF Kristianstad i division 1. Nu kan mittnian få chansen i Handbollsligan sedan OV Helsingborg anmält sitt intresse för spelaren. Jumbon har nämligen oerhörda skadeproblem på just den positionen sedan Oskar Hansson brutit båtbenet.
Enligt Kristianstadsbladet har Emil Schuster varit och tränat med OV Helsingborg, där han enligt egen utsago redan trivs bra. IFK Kristianstad är öppna för att släppa honom.
– Vi har sagt till Emil att det mer är upp till honom. Det kan vara en chans för honom att få fotfäste i en elitserieklubb och det är så klart utvecklande för honom. Kommer de överens så kommer vi inte att hindra honom, säger sportchefen Jesper Larsson till Kristianstadsbladet.
