ANNONS

Mikael Franzén, var fanns du när Alingsås slog serieledande Malmö?

Gårdagens toppmatch i Handbollsligan, Malmö – Alingsås, hamnade helt i skuggan av VM-finalen. Inte ens Alingsås tränare Mikael Franzén såg en skymt av matchen som Alingsås dessutom vann. Var höll du hus Mikael?

– Jag var i Egypten och kollade VM-finalen. Försökte se Malmömatchen men det var ett svagt wi-fi här inne i arenan. Jag får se matchen i efterhand ikväll istället.

Var du där på uppdrag?

– Ja, jag assisterade landslaget som analytiker. Kollade upp motståndarna inför varje match.

Vad är din syn på landslagets insats?

– Det var ju synd att det inte räckte ända fram, men visst gjorde Sverige en fantastisk insats!

Samtidigt slog Alingsås på bortaplan serieledande Malmö. Laget verkar klara sig bra utan dig..?

– Jo, så är det. Det är alltid någon som saknas till matcherna, det kan lika gärna vara en tränare eller spelare.

Nu väntar ett tätt matchande i februari. Hur ska ni klara det?

– Vi har lagt en bra grund under VM-uppehållet så det ska gå bra. Nu i februari lägger vi i stort sett ned träningen eftersom matcherna kommer så tätt. Redan nu på onsdag spelar vi mot Helsingborg och på lördag mot IFK Ystad, det blir tre matcher på en vecka!

Men att komma etta, tvåa eller trea i seriespelet, hur viktigt är det egentligen när allt ändå avgörs i slutspelet?

– Om vi blir tvåa eller trea i serien kanske inte spelar någon roll inför slutspelet, men för Alingsås är det viktigt med tanke på att vi vill kvalificera oss till europamatcherna.

Anders Hilmersson

ANNONS
ANNONS