Marcus Ekman återvänder till Eskilstuna Guif efter en säsong i norska Kristiansand och har skrivit på ett treårskontrakt.
Guif har därmed hittat ersättaren till långtidsskadade Andreas Flodman i form av Marcus Ekman. Kontraktet sträcker sig över tre år, något som mittnian ser som en trygghet.
– Jag och sambon Julia har en liten dotter på sex månader (Rut) och det är en stor anledning till att vi vill hemåt och komma närmare familj och vänner. Samtidigt är det väldigt kul att det gick att få till en överenskommelse. För framtiden känns det här perfekt. Just att få till ett längre kontrakt är skönt. Det känns tryggt att veta vad som gäller de närmaste åren, säger Ekman.
– Vi i Eskilstuna Guif är otroligt glada att vi lyckats komma överens med Marcus Ekman som ansluter till truppen inom kort. I Marcus får vi en etablerad spelare som visat att han håller högsta klass i Handbollsligan. Marcus har ledaregenskaper och en vinnarmentalitet som vi kommer får stor nytta av och nu också erfarenhet av internationellt spel, säger Robert Österhall.
Länk: Eskilstuna Guif
