Skövde HF har fått en riktig succéstart på den nya säsongen. Premiärsegern följdes i dag upp av en riktig skalp när laget besegrade H65 Höör med 39–33 på bortaplan.
Efter segern mot Skuru i premiären var det ett självförtroendefyllt Skövde som tog sig an Höör på bortaplan. Bortalaget drog upp ett högt tempo från start, vilket gav ordentlig utdelning i målprotokollet.
Skövde drog ifrån till en fyramålsledning i första halvlek, mycket tack vare en effektiv Verena Osswald, samtidigt som Selma Hestner Olsson fortsatte att driva laget från niometer. Höör hade svårt att ta sig in i matchen men fick lite kontakt målmässigt efter paus när Love Kumlin satte 17–19.
Skövde skulle dock komma med ett nytt ryck, den här gången signerat Sara Johansson och Tindra Wallenius. Duon gjorde tillsammans 17 mål och klev fram ordentligt när Skövde avgjorde matchen i mitten av andra halvlek.
Till slut blev det en komfortabel seger för Skövde, som får med sig ytterligare en tung tvåpoängare på bortaplan. På herrsidan fick Hallby och önnered dela på poängne efter 28-28.
