ANNONS

EXTRA: Lugi överklagar – ”orimligt hårt”

I förra veckan uppdagades det att Lugi spelat med en oregistrerad spelare i flera matcher under hösten och igår kom besked från SHF: Lugi fråntas 4 poäng. Nu väljer Lugi att överklaga domen.

I ett pressmeddelande från klubben erkänner man den administrativa missen som avser målvakten Josip Cavar. Klubben skriver att det inte funnits något uppsåt bakom handlingen och tycker att man har bestraffats orimligt hårt. I pressmeddelandet poängteras också att beslutet från SHF inte bara får konsekvenser för Lugi, utan också för andra lag i serien.

Utdrag från pressmeddelande:

”Den 2 mars gick LUGI HF ut i ett pressmeddelande att man signat Cavar från IFK Ystad. Vi har de senaste sex månaderna haft honom anställd och betalat ut lön och sociala avgifter för honom.  Det har inte funnits några uppsåt i handlingen utan vi har begått ett misstag utifrån den mänskliga faktorn och detta bestraffas vi orimligt hårt för, dessutom får det sportsliga konsekvenser för många andra lag i serien.”

På klubben webbsida kommenterar ordförande Peter Andersson händelsen:

”Vårt herrlag har under de inledande nio omgångarna arbetat hårt och visat stort hjärta. De har spelat en vägvinnande handboll mot alla topplag och utvecklingen i spelet har blivit bättre för varje vecka.

Därför känns det mycket tråkigt att en administrativ miss drabbar främst våra spelare, men även publik, sponsorer och att trovärdigheten för spelet i Handbollsligan ifrågasätts när matcher avgörs bakom skrivborden. Det är mycket olyckligt att poängfördelningen ska avgöras på annat vis än genom drabbningar på handbollsplanen där vi också får stöd från Alingsås och Sävehof som alltså valt att inte göra anmälan.

Våra administrativa rutiner måste helt enkelt fungera och vi ska naturligtvis se till att det aldrig upprepas. I ett längre perspektiv har vi fortfarande alla möjligheter att gå långt i serien och ta oss långt i ett slutspel. Spelmässigt fortsätter vi på den inslagna vägen och förhoppningsvis blir händelsen ytterligare tändvätska i de kommande matcherna. Spelarna behöver nu allt vårt stöd och vi hoppas därför att många sluter upp bakom laget och kommer för att se deras kommande hemmamatcher.”

ANNONS
ANNONS