Mindre än en vecka från ligastarten hade IFK Skövde allt sjå att hålla undan för allsvenska IF Hallby. Det slutade med uddamålseger och småbry framöver i Odenhallen i Falköping.
Klubbens hemsida konstaterar att ett dåligt genrep trots allt hade försvarsförtjänster i IFK. Tränaren Jonas Wille som gnuggat spelet bakåt den senaste veckan var nöjd – med den delen.
– Vi var långtifrån nöjda med försvarsspelet förra helgen i Halden och vi har arbetat hårt med vår defensiv under den gångna veckan. Jag tycker att det har haft effekt men då kan vi ju istället inte vara nöjda med anfallsspelet. Varför vi inte får till en enda riktig kontring är något vi måste analysera nästa vecka, sade han till hemsidan.
I spelarrotationerna fick Rex Blom, Adam Samuelsson och Axel Franzén godkänt för insatsen i mittförsvaret. Kristian Svensson var en ljuspunkt med tanke på den snabba återkomsten från skadekänning förra helgen.
Skövde har Hammarby borta i första omgången av Handbollsligan, fredag den 7 september.
IFK Skövde–IF Hallby 22–21 (13–10)
Skövde: Mattias Helt Jepsen 5, Richard Hanisch 3, Christopher Hedberg 3, Kristian Svensson 3, Adam Samuelsson 2, Jack Thurin 2, Axel Franzén 2, Casper Ebbesen & Rasmus Wremer båda 1.
Hallby: Charles Hugosson 7, Oliwer Löfwenius 4, Jesper Järlfors 3, Olle Ek 3, Joel Järlfors 2, Isak Boström & Jonathan Wiklund båda 1.
LÄNK: Knapp seger mot Hallby
