Robert Arrhenius kommer att axla rollen som ny sportchef i IFK Skövde nästa säsong. Han har tidigare varit assisterande tränare i herrlaget, men får nu chansen att ta en större roll i föreningen.
Det är en man med stora handbollsmeriter som blir ny sportchef i Skövde. Arrhenius har tolv års utlandsspel och 194 landskamper som spelare i ryggen. Trots detta går han ödmjukt in i den nya rollen.
– Även om jag går in i detta med bred erfarenhet och ett stort kontaktnät från tidigare år, gäller det att främst vara lyhörd i nuet, med parallella visioner för IFK:s framtid, säger Arrhenius till klubbens hemsida.
Att valet föll på Arrhenius är ingen slump. Hans långa utlandskarriär gör att han har goda kontakter med tränare, agenter och andra sportchefer runt om i Europa. Arrhenius börjar sitt arbete nästa säsong och vill jobba långsiktigt, med stort fokus på att utveckla egna produkter.
– Det finns alltid saker att förbättra. Bland mycket annat är det oerhört viktigt att en regelbunden påfyllnad i elittruppen kan ske, helst utan brandkårsutryckningar. Därmed inte sagt att snabba beslut inte också behövs och krävs – till exempel vid skador och försäljningar – men helst i så liten skala som möjligt. Kontinuitet är viktigt. Vi ska veta noggrant var vi befinner oss och vara så lite sårbara som möjligt, menar Arrhenius.
