ANNONS

HK Malmö värvar Hugo Stuivers från Amo

HK Malmö tappar sin tongivande mittsexa Kassem Awad till Elverum inför nästa säsong och nu presenterar de en ersättare. ”Fightern” Hugo Stuivers hämtas in från Amo.

HK Malmö presenterar Amos Hugo Stuivers som ersättare för Kassem Awad på mittsex. Malmö som föll i kvartsfinalen mot Ystads IF har sedan tidigare gjort klart med Björn Sätherström som ny huvudtränare:

– Jag har följt Hugo under säsongen och det glädjer mig att han valde HK Malmö. Vi får in en fighter i både anfall och försvar. Han passar bra in i lagbygget och det skall bli kul att se Hugo utvecklas vidare, säger Sätherström i ett pressmeddelande.

Hugo Stuivers har, förutom Amo, tidigare varit i IFK Skövde och Torslanda HK:

– Det känns väldigt roligt och spännande att skriva på för Malmö. HK Malmö är en toppklubb i Sverige och det kommer bli otroligt kul att få spela i den svarta Malmötröjan. Med den här nya satsningen med Malmö 2.0 så känns det som att det här kommer blir rätt miljö för mig att fortsättas utvecklas som spelare, säger han.

HK Malmös sportchef, Robert Månsson, är nöjd med sitt nyförvärv.

– Kul att Hugo väljer HK Malmö. Arbetet med att hitta en ersättare till Kassem Awad har varit väldigt svår och utmanande. Men nu är han alltså på plats. Vi har följt Hugo under en lång tid och han har gjort en mycket fin säsong i Amo. Han är stor, stark och mogen i sitt försvarsspel. Hugo har trots sin unga ålder etablerat sig på en hög nivå och kommer bli en viktig del i lagbygget med sin energi och kampvilja, säger han i samma pressmeddelande.

Som vi tidigare i dag har rapporterat har Amo redan gjort klart med Stuivers ersättare. Den färöiske landslagsspelaren Pætur Mikkjalsson ansluter till klubben i sommar.

Länk: Hugo Stuivers till HK Malmö

ANNONS
ANNONS