Vänsterkanten Herman Dyberg har förlängt sitt kontrakt med IFK Skövde och kommer att fortsätta representera klubben fram till och med säsongen 2025/26.
Dyberg anslöt till IFK Skövde som ungdomsspelare från Falköpings AIK och gjorde sin debut i elitlaget redan som 17-åring. Den kommande säsongen blir hans sjunde i högsta ligan.
– Det har varit min önskan och mitt mål att fortsätta spela med IFK Skövde. Jag trivs oerhört bra i föreningen och det är klart att mer speltid både förgyller tillvaron och att man växer med uppgiften. Numera bor och arbetar jag även i Skövde och slipper pendla från Falköping, säger 23-åringen till klubbens hemsida.
– Herman har jobbat länge och troget i skymundan av etablerade spelare som först Rasmus Wremer och sedan Viktor Hallén. Men han har hela tiden tränat och gnuggat på som en lojal och viktig pjäs i truppen. Under hösten har Herman tilldelats mycket mer speltid och bildat en bra duo på vänsterkanten ihop med Sebastian Fagerdahl, säger Adam Samuelsson i sportgruppen.
