Hela listan: Alla kval på herrsidan

Hugo Forsberg, Önnereds HK. Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRÅN

Säsongen är inne i sitt slutskede och det kvalas på flera nivåer i seriesystemet. Handbollskanalen ger er här spelschemat i kvalkamperna.

Kval till Handbollsligan

Kval 1: Kungälvs HK – Önnereds HK (0–3)
Match 1: Önnered vann med 30–28
Match 2: Önnered vann med 30–23
Match 3: Önnered vann med 31–26
Önnered är klart för Handbollsligan

Kval 2: Skånela IF – Lugi HF (2–3)
Match 1: Skånela vann med 34–30
Match 2: Lugi vann med 28–27
Match 3: Lugi vann med 36–31
Match 4: Skånela vann med 32–31
Match 5: Lugi vann med 36–26
Lugi är klart för Handbollsligan

Kval 3: Karlskrona HF – OV Helsingborg (3–2)
Match 1: OV vann med 28–25
Match 2: Karlskrona vann med 27–25
Match 3: OV vann med 26–21
Match 4: Karlskrona vann med 31–24
Match 5: Karlskrona vann med 26–21
Karlskrona är klart för Handbollsligan

Kval till Allsvenskan

Semioff 1: RP IF Linköping – Örebro SK
Match 1: RP vann med 34–29
Match 2: Örebro vann med 27–23
Match 3: Örebro vann med 32–29

Semioff 2: Täby HBK – Kärra HF
Match 1: Täby vann med 37–33
Match 2: Kärra vann med 24–23
Match 3: Täby vann med 36–31

Slutkval 1: Örebro SK – IFK Karlskrona
Match 1: Karlskrona vann med 35–16
Match 2: Karlskrona vann med 36–21
IFK Karlskrona är klart för Allsvenskan

Slutkval 2: Täby HBK – HK Torslanda
Match 1: Torslanda vann med 38–28
Match 2: Torslanda vann med 40–28
Torslanda är klart för Allsvenskan

Kval till division 1

Slutkval 1: HK Eskil – HK Cliff
Match 1: Cliff vann med 32–25
Match 2: Cliff vann med 35–17
HK Cliff är klart för division 1

Slutkval 2: Ystads IF HF U – Eslövs HF
Match 1: Eslöv vann med 30–27
Match 2: Eslöv vann med 29–25
Eslövs HF är klart för division 1

Slutkval 3: IK Baltichov – GF Kroppskultur
GF Kroppskultur är klart för division 1

Kval till division 2 syd

Direkt off: IFK Malmö – Tollarps IF
Match 1: IFK Malmö vann med 26–22
Match 2: Tollarp vann med 24–19
Tollarp är klart för division 2

Kval till division 2 väst

Direkt off 1: IK Nord – Sörhaga IK
Match 1: Sörhaga vann med 30–23
Match 2: Sörhaga vann med 24–21

Kval till division 2 väst

Direkt off 2: KFUM Trollhättan – HP Warta
Match 1: Warta vann med 37–28
Match 2: Warta vann med 33–25

Kval till division 3 syd

Direkt off: Eslövs HF B – Vinslövs HK B
Match 1: Eslöv vann med 35–29
Match 2: Vinslöv vann med 26–24
Eslöv är klart för division 3