ANNONS

Handbollsligan herr 2023-24: HK Aranäs status – vågar någon tippa emot laget igen?

Var står din klubb när säsongen 2023–24 närmar sig? Handbollskanalens reporter Ola Selby går igenom samtliga 14 lag i Handbollsligan herr. Vilka är nyckelfigurer och vad står på spel under den kommande säsongen?

Som ”alltid” tippade att åka ur eller åtminstone att behöva kriga i botten, något Aranäs brukar motbevisa oss förståsigpåare. Men förra säsongen räckte det inte med att motbevisa oss och undvika kval – förra säsongen blev det ett historiskt slutspel för Aranäs. Jag vågar inte tippa Aranäs sist i år, men skulle de nå slutspel i år vore det en ännu större bedrift än den förra säsongen.

Hur tog sig HK Aranäs hit?

Vi tar en kort titt på hur förra säsongen såg ut för HK Aranäs.

Utropstecken:

Robert Ladan: Dominant i Allsvenskan under flera år, men hur skulle egentligen Robert Ladan klara av att ta steget till Handbollsligan? Jodå, alldeles förträffligt. 138 mål blev det för en av säsongens absolut bästa spelare.

Spetsen: Va, spets och Aranäs? Det brukar inte riktigt höra ihop, men förra säsongen var det precis vad det gjorde. Robert Ladan, Philip Jonsson, Viktor Rhodin, Mikkel Beck Jörgensen och målvaktsparet Alexander Lindén och Daniel Bergqvist erbjöd spetskvaliteter som Aranäs inte riktigt haft tidigare.

Slutspel!: Aranäs slutade åtta förra säsongen och tog sig till slutspel. Slutspel! Det var det ingen som hade trott före säsongen och oavsett vad Jerry Hallbäck och gänget själva säger tror jag inte ens att de själva såg topp åtta som en realistisk möjlighet.

Frågetecken:



Tekniska felen: När Aranäs hade det svårt, som de trots allt hade i perioder, var det ofta på grund av en helt för hög mängd tekniska fel. Bara trion Beck Jörgensen, Jonsson och Petter Donaldson hade tillsammans runt 200 tekniska fel förra säsongen och det var de i särklass med hos slutspelslagen.

Lägstanivån: Det hör så klart samman med ovanstående punkt. Men när Aranäs inte fungerade kunde det se riktigt illa ut. Då varvades tekniska fel med osammanhängande spel som innebar mängder av förluster. Å andra sidan tror jag gärna Aranäs tar det om det innebär slutspel i slutändan.

Förväntade nyckelfigurer 2023-24

Patrick Bols: Dansken har signerat ett fyraårskontrakt, så att det är en spelare Aranäs tror på råder det inga tvivel om. Men att fylla skorna efter Lindén och ”Berka” i mål blir inte lätt. Men Bols har rutin från bland annat spel i Helvetia, TMS Ringsted och Kolstad, så han bör kunna leverera omgående i Handbollsligan.

Robert Ladan: En stor del varför Aranäs lyckades överraska alla förra säsongen var Robert Ladan och hans kontringsspel. Missförstå mig inte, han var grym även från kanten och vad gäller straffar, men mängden kontringsmål han gjorde går inte att underskatta. Aranäs har tidigare säsonger haft otroligt svårt att göra ”de enkla målen”, men så är det inte längre. Ska Aranäs lyckas i år måste Ladan fortsätta att ösa in mål.

Viktor Rhodin: Kanske den spelare som många av oss är gladast över att se prestera efter hans allvarliga sjukdom för ett par år sedan. Rhodin gjorde sin kanske bästa säsong i karriären och nu blir det intressant att se hur han kan följa upp det. Det blir med en annan målvakt bakom sig och det kan ju alltid innebär en viss acklimatisering innan målvakt och mittförsvar hittat sitt samarbete, men med den erfarenhet som finns i Rhodin borde det gå smidigt.

Förväntad MVP 2023-24:

Petter Donaldson: Lite överraskande kan tyckas, men Donaldson var, lite i skymundan, stundtals riktigt vass förra säsongen. Han har ett brutalt skott och spelar med både kraft och fart. I år kommer han att få mer speltid då Philip Jonsson inte är kvar och det finns egentligen inget som talar för att han inte skulle vara ännu vassare. Förra säsongens 82 mål borde han definitivt kunna höja till åtminstone 110, för så pass mycket större patronbälte kommer han att få av Hallbäck.

Förväntat genombrott 2023-24:

Rasmus Nyman: Visade i HK Fjärås i Allsvenskan att han kan bli hur bra som helst. Har inte riktigt visat det ännu i Handbollsligan, men potentialen finns att bli en vass mittnia. Spelskicklig, lurig och dessutom en vass målskytt. Det finns som redan nämnt luckor att fylla i Aranäs niometerslina och där kan Nyman mycket väl ta större plats i år.

Nytt ansikte att lära känna:

Kjetil Åndal: En 23-årig norrman som gjort sig känd för att ha ett vasst skott och överhuvudtaget vara en framstående målskytt. Åndal öste in mål i Viking TIF förra säsongen, ett lag som dundrade igenom norska andraligan, och kommer nu till ett Aranäs där det gäller för Åndal att steppa upp. Han har vissa förväntningar på sig, men i vanlig Aranäs-anda lär han få tid på sig.

Kommer HK Aranäs klara av att…

Klara sig utan Philip Jonsson? Det är ytterst tveksamt. Jonsson har varit löjligt bra varje säsong han spelat i Aranäs och förra säsongen var kanske hans bästa i karriären. Nu har den högerhänte högernian flyttat vidare till AEK Aten och det kommer bli väldigt konstigt att se Aranäs utan honom. Jag tror att han, utöver sin stora roll ute på planen, kommer saknas något enormt för sitt driv, hjärta och inställning.

Upprepa succén? Det beror på vad man menar med succé. Upprepa succén att gå till slutspel? Tveksamt. Upprepa succén att undvika negativt kval? Det tror jag på. Jag skulle inte ta gift på att Aranäs undviker kvalplatserna nedåt, men jag känner mig mer trygg kring det här laget än jag någonsin gjort. Kanske inte för att de har ett bättre lag, men för att de nu har visat att de klarar av det.

För att säsongen 2023-24 ska bli en framgång måste HK Aranäs:

Nå ingenmansland: Skulle Aranäs undvika kvalplatserna men ändå missa slutspel tycker jag att det får ses som en framgång. Visst, om ett eller ett par av nyförvärven visar sig vara fullträffar, ja då kan Aranäs definitivt hota om slutspel. Men det känns ändå svårt att kräva slutspel av Aranäs med tanke på hur tuff konkurrensen är. Ingenmansland tror jag att Hallbäck och gänget accepterar varje dag i veckan.

Slutord

Aranäs har förtjänat att inte bli nederlagstippade, framförallt med tanke på vad de åstadkom förra säsongen. Inom sport brukar man prata om det tuffa andraåret och det här är ju inte andraåret för Aranäs i någon bemärkelse, bortsett möjligen att det är andraåret som ett potentiellt slutspelslag. Med det sagt tycker jag att Aranäs ser spännande ut, men mycket, om inte det mesta, hänger på utfallet i värvningarna från Danmark och Norge.

Övergångar

In: Patrick Bols (TMS Ringsted, Danmark), Morten Pedersen (Sandnes HK, Norge), Kjetil Åndal (TIF Viking, Norge), Joseph Helgesson (Önnereds HK), Lukas Ribberström (uppflyttad), Simon Mattsson (uppflyttad), Isac Jönsson (uppflyttad)

Ut: Alexander Lindén (Ystads IF), Philip Jonsson (slutar), Daniel Bergqvist (slutar), David Florander (slutar), Melwin Beckman (klubb ej klar), Albin Svensson (GF Kroppskultur), Anton Kakko (Örebro SK), Kevin Johansson (klubb ej klar), Nils Hedenfalk (klubb ej klar), Jakob Hellström (HK Torslanda)