ANNONS

Hallby gick på knock mot Guif

IF Hallby placerade matchens hetaste högersexa och en sen säsongsdebutant i centrum i triumfen över Eskilstuna Guif. Charles Hugoson och Oskar Hedvall tillhörde de blåa spelarna som bidrog till klasskillnad med 38–29.

Hallby ett steg närmare att undvika kval eller Guif upp mot slutspelsstrecket var frågan efter måndagsmatchen. Det tog inte lång tid för hemmalaget att söka svaret och sätta tryck på motståndarförsvaret.

Hugoson på den ena flanken var helt felfri när han radade upp fullträffarna. Hallbys tvåmålsledning i halvtid var en signal, efter paus kunde tabellelvan ta över på mer eller mindre alla punkter.

Allt började med fem rykande minuter som både fick Guif att tappa tråden framåt och tappa bort Hugoson fler gånger på egen planhalva.

Kantspringarens 13 mål. överglänste det mesta men supportrarna hann mer att ge Hedvall sin uppskattning. Mittsexan lämnade skadelistan och hjälpte Hallby i slutspurten med försvarsnärvaro och ett par mål.

I Guif kretsade mycket kring poängspelaren Marcus Lennernäs med åtta lyckade avslut.

Hallby tog sig upp en poäng efter Amo och har tre omgångar på sig att ändra ställningen kring kvalstrecket. Guif förlorade för tredje matchen i rad och är piskade att plocka poäng inom kort för att inte slutspelschansen ska försvinna.

IF Hallby–Eskilstuna Guif 38–29 (19–17)