ANNONS

Guif har ögonen på isländsk stortalang

Thorsteinn Leó Gunnarsson, är det ett framtida nyförvärv för Eskilstuna Guif? Guifs sportchef Kristján Andrésson medverkade nyligen i isländska podcasten Handkastsins och där berättade han att han gärna ville se den 205 centimeter långa Gunnarsson i Guif i framtiden.

”Thorsteinn Leó (Gunnarsson) is a player I like a lot and he will be a very important player for Iceland in the future,” säger Andrésson bland annat i podcasten.

20-åringen spelar för närvarande för Afturelding i den isländska högstaligan och gör riktigt bra ifrån sig där, så pass att han imponerat på Andrésson, som själv är ryktenas man kring förbundskaptensrollen på Island.

Den långa vänsternian har gjort en fin säsong såhär långt i den inhemska ligan och kommer så klart att flytta utomlands, frågan är bara till vilken klubb. Kanske kan Guif bli intressant som ett mellansteg för Gunnarsson, som inte bara är en skicklig skytt utan även rörlig för sin storlek.

Källa: Höllin er úrelt

LÄNK: Kristján vill taka við strákunum okkar og segir starfið verða að vera fullt starf