ANNONS

Femte raka för IFK Skövde – mosade Eskilstuna Guif

Hösten 2016 stoltserade Skövde med fyra raka segrar. Nu har laget ett plus på den statistiken och närmar sig stabilitet som inte funnits på dussintalet IFK-år. Mot Eskilstuna Guif dominerade den nya serieledaren i alla riktningar till 31–19.

Det var söndagseftermiddagen när Skövde klev upp ur den norra poolen med tio poäng och som etta i tabellen. Före Kristianstad, med en match mindre spelad och Malmö med sämre målskillnad.

Säkert även när det slarvas en del, löd summeringen efter första halvlek där Skövde ändå hade greppet hela tiden.

Efter paus fyllde Guif på sitt slarvkonto betydligt och Skövde rann ifrån fullständigt med sina starkaste målskyttar helt logiskt från kanten.

Redan från start kunde de blåklädda komma till med breda lägen för sina skyttar, när inte Eskilstunasonen Richard Hanisch ställde om för att straffa motståndarna.

Framförallt stod Skövde starkt bakåt, täckte lika ofta bort skotten som man täckte upp för varandra i sitt defensiva samarbete.

Varken uppställt eller det raska anfallsspelet klaffade särskilt för gästerna. 

Guifmålvakten Adam Krantz hade en bra period men höll ändå bara siffrorna nere. Håvard Åsheim kunde däremot blicka tillbaka på en hellyckad halvlek, innan han tog fatt på nästa halvtimme som lika stor mur.

Så när som de sista fem minuterna före paus var Skövde prickfritt, koncentrationen släppte bland annat i spel sex mot fem och man fick freda sig lite mer än tidigare. 

Udda var ändå jämnt när Rasmus Wremer hade öppet läge till 15–10. Hemmalagets bäste målskytt ordnade också halvtidssiffrorna 16–11 på passning från utmärkte tvåvägsspelaren Adam Samuelsson.

Fem måls ledning och 8–0 fram till 40 spelade minuter avgjorde saken. 

Christopher Hedberg gjorde få misstag i sina kontringslöpningar och vinklade avslut, Wremer (sex mål) fyllde på i det snabba spelet. 

Att Skövde överhuvudtaget fick springa så kvickt och så ofta hade en logisk förklaring i flitiga bolltapp. Som i sin tur spolierade alla chanser för gästerna att hänga med i matchen. 

Fredrik Gustavssons uppsikt och handleder låg bakom sex bortamål, bäst i ett blekt Guif.

IFK Skövde–Eskilstuna Guif 31–19 (16–11)
Matchprotokoll >>
Statistik >>
Tabell >>

ANNONS
ANNONS