ANNONS

Efter maskotens övertramp – förbundet gör en manual

Reklam från Allente
Se här: Vi har guiden till bästa EM-erbjudandet! (99 kr/mån) ➡️

Svenska handbollsförbundet ska ta fram en manual med riktlinjer för maskotar efter den uppmärksammade händelsen hos Ystads IF.

Kvällsposten rapporterar om förbundets pigga agerande efter scenerna i Ystad. Maskoten Gripen gjorde gester och rörelser som inte hör hemma i en handbollsarena och på ett familjearrangemang. För att styra upp det hela ska nu SHF ta fram en manual:

– Vi ska dra det på tävlingskommittén i nästa vecka, då är även Svensk elithandboll med. Vi ska skriva en manual, precis som vi har regler för allt annat, säger Ralf Lundberg som är tävlingschef på förbundet.

Tanken är att den som agerar i maskotdräkt ska läsa igenom reglerna och signera för godkännande. Följs sedan inte regelverket kan det bli ett disciplinärende till SHF.

Allente logo
Reklam för Allente
ANNONS
ANNONS