ANNONS

Barn säljer lotter utan tillstånd – hot om polisanmälan mot Önnered

Önnereds HK lanserade i somras en ny lottförsäljning som krav på sina medlemmar. Nu rapporterar Göteborgs-Posten att klubben saknar tillstånd och bryter mot spellagen.

Göteborgs-Posten avslöjar den allvarliga situationen i Önnereds HK. Klubben säljer lotter men saknar enligt kommunen tillstånd.

– Jag har skickat till föreningens ordförande och klubbchef att med de här förutsättningarna bryter ni mot spellagen och att de behöver komma in med en förklaring och avbryta försäljningen, säger Anna Westin som är verksamhetsutvecklare på Idrotts- och föreningsförvaltningen i Göteborg.

Enligt GP har också kommunen fått signaler om att försäljningen fortfarande pågår och Westin är tydlig:

– De bryter mot en lag här.

Johan Sylwan är klubbchef i Önnered och enligt han är det en miss av klubben:

– Vi håller på med en ansökan som vi ska skicka in vilken dag som helst. Där har vi gjort ett misstag och inte fått med oss alla dokument som skulle skickas in, säger han till GP.

Lotterna som Önnered säljer lanserades under sommaren och enligt uppgifterna i GP ska varje medlem född 2016 eller tidigare sälja 8 lotter var. De kostar 100 kr/styck så totalt en summa om 800 kronor.

I Göteborgs-Posten blir det en aning otydligt exakt hur intäkterna fördelas i klubben. Johan Sylwan säger att pengarna går till att finansiera anställda i det sociala projektet Lagarbetet men säger samtidigt till tidningen att:

– För att kunna ha kvar dem på full tid så kände vi att vi behövde ha hjälp med finansieringen. Den delen som kommer in via lotten går oavkortat till Lagarbetet. Det är inte så att den här lotten finansierar hela kostnaden för till exempel en kanslipersonal. Det är den delen som han eller hon jobbar i Tynnered som går in här.

Samtidigt framgår av offentliga handlingar från Göteborgs stad att Önnereds HK sökte och beviljades 620 000 kr från Idrotts- och föreningsförvaltningen både 2023 och 2024 samt 540 000 kr under 2025 till projektet som kallas ”Hälsosatsning Lagarbetet”. Medel som ska gå till samordnare för projektet, arvodering av unga ledare, kostnader för material och marknadsföring men också en lägre summa 2025 enligt kommunen på grund av ”en sänkning då måluppfyllelsen varit något lägre”.

Enligt en fördjupande bilaga kopplad till särskilt verksamhetsbidrag 2025 så finansierar Önnered själva denna satsning med 880 000 kr och mål för 2025 är:

Mål 2025

  • Servera frukostar på Frejaskolan 5 dagar i veckan
  • Prova på aktiviteter under höstlov, sportlov och sommarlov med 400 deltagare. Försöka involvera äldre ungdomar i Tynnered att driva aktiviteterna.
  • Fortsätta vårt arbete med att hjälpa föreningarna i Tynnered med att rekrytera barn och ungdomar till föreningslivet genom Tynnereds föreningsnätverk och genomföra 6–8 träffar per år med nätverket.
  • 40 regelbundna deltagare i Handboll för alla och komma i gång med matcher mot andra lag.
  • Genomföra och bemanna Tynnereds dagen som skall lyfta fram föreningslivet i Tynnered.

 

ANNONS
ANNONS