Nacor Medina och Redbergslids IK har kommit överens om att bryta kontraktet. Det avslöjar mittnian för Handbollskanalen.
– Vi hade lite olika syn på min roll i laget. Det känns oerhört tråkigt att det blev så här, säger 34-åringen till Handbollskanalen.
Medina började säsongen oerhört starkt i ett RIK som chockade hela handbolls-Sverige när de besegrade regerande mästaren Ystads IF på bortaplan. Medina var bäst på plan i den matchen och har, framförallt under en period, varit en viktig kugge för RIK under en höst där laget i övrigt har haft det jobbigt.
Medina har saknats i RIK:s matchtrupper på sistone och nu berättar mittnian för Handbollskanalen att han och RIK har kommit överens om att bryta kontraktet med omedelbar verkan.
– Vi hade lite olika syn på min roll i laget. Det känns oerhört tråkigt att det blev så här, säger han.
Hur skiljer sig din syn från klubbens syn på din roll?
– De ville att jag mer skulle vara stöttning till våra yngre spelare och jag känner att jag har två-tre år kvar på den här nivån och jag gjorde framsteg under försäsongen då jag tog mig tillbaka. Därför vill jag ha mer speltid. Men det handlar inte bara om det utan om rollen som de tyckte att jag skulle ha. Jag ville väl ha en större roll än vad de ville att jag skulle ha.
– Det kändes ändå bra för mig i början av säsongen och sen blev jag skadad. Jag spelade skadad mot IFK Kristianstad, HK Aranäs och en match till. Jag hade noll skott i de matcherna eftersom jag inte kunde skjuta. Sen kom jag tillbaka igen och det kändes bra mot Hallby. Men då hade de fått förtroende för andra spelare.
Hur känns detta då?
– Det känns bittert att det blev ett sånt här slut. Jag vill inte prata illa om RIK heller eftersom de gav mig chansen. Men det är klart att det är något i mig, kanske är det mitt självförtroende, som säger att jag hade kunnat bidra med mer än vad de i RIK trodde.
– Det är klart att det är tråkigt. Jag har barn och familj i Göteborg och jag vill inte röra mig härifrån. Men med tanke på vad jag har för bakgrund i Sverige så vet jag att det inte är många klubbar som kommer att ringa. Jag vill spela så högt upp som möjligt, därför har jag hört av mig till gamla kontakter och så få vi se vad som dyker upp. Men om så alla Göteborgslag hade haft noll poäng i Handbollsligan hade de ändå inte ringt mig tror jag.
På sistone har det skrivits en del om att Nacor Medina och RIK:s tränare Marinko Kurtovic ska ha bråkat och att det har lett till en spricka, något Medina själv förnekar.
– Jag har hört från andra att jag har fått en massa skit i olika poddar. Att jag ska ha tjafsat med Marinko stämmer faktiskt inte. Vi har varit oense lika mycket som vilken spelare som helst kan vara med sin tränare. Vi har inte skrikit på varandra, vi har inte ens höjt rösten mot varandra. Vi har bara varit oense om en sak. Hade det stämt att vi hade bråkat hade ju RIK brutit kontraktet med mig direkt och det gjorde de ju inte.
Hur tror du att det går för RIK resten av säsongen?
– Jag hoppas at de klarar sig kvar, för jag vill verkligen RIK:s bästa. I framtiden hade jag gärna velat ingå i RIK på något sätt och det har vi även pratat om. Jag tror att det blir tufft för RIK att klara sig kvar, men jag hoppas att de lyckas.
Redbergslids IK:s sportchef Tony Larsson kommenterar så här på klubbens hemsida:
– Det är tråkigt att vi behöver gå skilda vägar, Nacor gjorde en otroligt stark försäsong hos oss och gick från klarhet till klarhet. Vi såg Nacors roll som stöttepelare och stöd för våra unga spelare där han kunde bidra med sin erfarenhet och rutin. I takt med att Nacor sakta men säkert börjar hitta sin form och fysiska status så har hans sug efter en större roll ökat. I dagsläget kan vi tyvärr inte erbjuda Nacor den rollen med rådande konkurrenssituation.
