Amos målvakt Erik Helgesten har skadat sig och verkar bli borta ett tag. Nu agerar klubben direkt och tar in rutinerade David Larsson.
– Vi känner David väl. Han har många gånger gjort livet surt för Amo, säger klubbdirektören Tomas Lundberg till Amos hemsida.
David Larsson la 2022 skorna på hyllan efter många år i Kungälvs HK. Sedan dess har 34-åringen varit herransvarig i klubben.
Nu gör målvakten comeback på planen. Dock inte i Kungälv, utan i Amo. Inledningsvis gäller det till dagens cupmatch mot Alingsås, skriver klubben i ett pressmeddelande.
– David är en härlig, temperamentsfull målvakt som också är väldigt bra på att sätta igång spelet, något som behövs på denna nivå. Vi är mycket glada att David ställer upp och hjälper oss, säger Lundberg till klubbens hemsida.
