ANNONS

Amo förlänger med succéspelaren: ”Ingen tvekan”

Jonas Jensen kom in som en förstärkning när Amo jagade en plats i Handbollsligan under våren. Nu meddelar smältningarna att man förlänger med succédansken, som blir kvar i klubben till 2025. 

Amo HK har gått som tåget i Handbollsligan och är obesegrat efter sina fyra inledande matcher.

En av anledningarna stavas Jonas Jensen. Niometersspelaren har varit starkt bidragande till att laget har tagit full pott, då han har bidragit med både mål och framspelningar för Andreas Stockenbergs manskap.

Nu meddelar klubben att dansken har förlängt sitt avtal över de kommande två säsongerna, ett självklart beslut för alla parter.

– Det var ingen tvekan och jag känner mig verkligen hemma i laget och jag tror att vi kan ha något stort på gång. Vi har en stark moral i laget vilket vi visade i senaste matchen. Men vi måste också vara ödmjuka och det första målet måste vara att vi ska hålla oss kvar, säger Jensen till klubbens webbplats och fortsätter:

– Jag vet att jag behöver jobba med mitt försvarsspel för att kunna spela mera bakåt.

Även tränare Andreas Stockenberg är nöjd över förlängningen, som innebär att Jensen inte längre sitter på ett utgående kontrakt.

– Vi är väldigt glada att Jonas väljer att stanna kvar hos i ytterligare en säsong. Med sin snabbhet och speluppfattning har han varit en spelare som i högsta grad bidragit till vår fina start i Handbollsligan.

Jonas Jensen anslöt till Amo från norska Halden under våren, då han hann med 21 mål på de fyra avslutande matcherna i den allsvenska slutspurten.

ANNONS
ANNONS