Anders Alfredsson, närmast från GF Kroppskultur, är Alingsås HKs senaste nyförvärv.
Alfredsson är född 1996 och fostrad i GF Kroppskultur från Uddevalla. Han spelar på position vänsternio, mäter hela 202 cm och har ett fruktat skott som fått många målvakter i division 1 södra att drömma mardrömmar. Den senaste säsongen gjorde han 126 mål för sitt GF Kroppskultur och var därmed starkt bidragande till att hans moderklubb något överraskande tog sig till allsvenskt kval.
– En spelare som är född 96 med stor potential som får chansen att utvecklas hos oss till en elitspelare. Anders har gjort ett bra intryck på oss och har redan många saker på plats handbollsmässigt och är en spelare vi vill investera i för framtiden, säger chefstränare Mikael Franzén till ahk.nu.
Alfredsson kommenterar övergången så här:
– Jag har fått väldigt goda intryck av föreningen och ser detta som en stor möjlighet att utvecklas till en bättre handbollsspelare. Jag har bara hört gott om Alingsås HK och vet att de bästa förutsättningarna för utveckling finns här. Ser väldigt mycket fram emot att få bli en del av Alingsås HK, säger Anders Alfredsson till ahk.nu.