ANNONS

Alingsås föll mot Ohrid – Berg matchens lirare

Alingsås HK förlorade träningsmatchen mot makedonska ligatrean Ohrid med 28–27. Nyförvärvet från Bundesliga, Andreas Berg, imponerade dock stort i matchen.

Alingsås har börjat om lite den här säsongen då man tappat flera av sina bärande spelare från de senaste säsongerna. Bland annat har landslagsspelarna Jesper Konradsson och Max Darj lämnat för nya äventyr.

En av de nya spelarna, Andreas Berg, imponerade i matchen mot Ohrid som alltså Alingsås förlorade med 28–27 (16–14).

”Matchen var jämn hela vägen och varken de eller vi fick något ryck utan differensen var två mål och vardera hållet hela matchen. Det var två olika typer av handboll som möttes och Ohrid hanterade det bäst. Med lågt tempo och många tempoväxlingar,” skriver Alingsås på klubbens hemsida. 

Alingsås HK–Ohrid 27–28 (14–16)

Målskyttar: Andreas Flodman 8 (3), Andreas Berg 7, Mishels Liaba 7, Magnus Persson 3, Johan Nilsson, Felix Claar.

Målvakt: Gustav Skagerling 12/40=30%

ANNONS
ANNONS