Skuru förlorade sin första match för säsongen i helgen – nu kommer nästa bakslag. Försvarsbjässen Ellen Voutilainen har drabbats av en knäskada och missar resten av säsongen.
– Jag hoppas på att ta mig tillbaka in i hetluften under nästa säsong, förklarar hon.
Skuru har stormat fram i Handbollsligan under hösten, men nu sätts laget på prov ordentligt. Säsongens första förlust kom mot bottenlaget Kungälv i helgen och nu bekräftar klubben även ett blytungt skadeavbräck.
På sin hemsida skriver Skuru att Ellen Voutilainen ådrog sig en skada på träning. Efterföljande undersökningar bekräftade att den finländska landslagsspelaren har dragit av det främre korsbandet – vilket innebär att säsongen är över.
– Knät vred sig vid en attack i anfallet, i en rörelse jag säkert gjort 100 gånger tidigare. Det känns otroligt tungt och tråkigt att min säsong tar slut redan nu, en säsong där vi som lag presterat otroligt fint. Så det känns riktigt tufft att inte fortsätta spela säsongen ut med tjejerna, men jag hoppas på att ta mig tillbaka in i hetluften under nästa säsong, säger Voutilainen.