ANNONS

Skuru utan hemmahall vid SM-guld?

Skuru IK riskerar att spela sina hemmamatcher i Västerås om de vinner SM-guld och kvalificerar sig till Champions League.

I april uppmärksammade Handbollskanalen den rådande hallsituationen i Nacka kommun som huserar Skuru IK:

”Nacka. Är det någon utanför Stockholm som hade hört talas om denna plats om inte Skuru IK bedrivit en sådan framgångsrik verksamhet? Kommunen verkar inte alldeles bekymrad över detta då de tillhandahåller en arena 2016 som inte riktigt håller måttet.

Igår spelades nämligen kvartsfinal i SM-slutspelet mellan Skuru IK och BK Heid. Utan fullt fungerande matchklocka rapporteras det. Med dispens från Svenska Handbollsförbundet. Med sviktande golv och omklädningsrum som inte är värdigt varken elitidrott eller våra ungdomar. Och till råga på allt nobbas hallen av TV-bolag som har svårt att få till vettiga produktioner.

Nacka kommun har nästan 98 000 invånare och är Sveriges 17:e största. Före bland annat Sundsvall, Halmstad, Kristianstad, Kalmar, Karlskrona och ja, ni fattar. Med tanke på hallbristen i Stockholm rent generellt och behovet av en medelstor arena i synnerhet borde det gå ganska lätt att hitta en affärsmodell som håller.”

Nu är det Dagens Nyheter som gjort ett läsvärt reportage om hur Skuru IK riskerar att spela sina hemmamatcher i Västerås om de vinner SM-guld och kvalificerar sig till Champions League. Nacka Bollhall klarar inte kraven och troligen fungerar det heller inte att spela i Eriksdalshallen.

En ny hall planeras i Nacka till 2020 men klubben är tveksam till om den tidplanen håller, så de har lagt fram förslag om en egen hall som står klar före. Jerker Linnerborg på Nacka kommun säger till DN:

”Det är finansiering och annat som ska spela in i det fallet. Om vi bygger en arena med multifunktion kanske Skuru kan spela sina större matcher där, den så kallade serielunken kan man spela i sin egen hall.

En del av hallen ska stå klar till 2020, hela hallen 2025, den tidsramen har politikerna bestämt. Det ska bli en arena där man även ska kunna ha konserter och andra evenemang.

Det är av högsta intresse att Skuru kan spela på hemmaplan, det är jättebra pr för kommunen.”