Skövde HF släpper inte sin ambition om slutspelsplats. Samtidigt får Kristianstad HK acceptera att lagen ovanför tionde plats har närmast ointagliga försprång för de orangea i seriespurten.
Skövde lämnade Kristianstad bakom sig med Nikoline Lundgreen på måljakt. Högernian gjorde sina sju första mål på en dryg kvart i bortahall och stannade bara för tvåsiffrigt i fyramålssegern.
Positionskollegan Sofia Delac försökte luckra upp Skövdeförsvaret och Sarah Carlström slog till fem gånger för hemmalaget. Allt i allt var 28 mål för KHK en klart godkänd offensiv notering, det vara bara det att ett motiverat Skövde höll sig steget före matchen igenom.
Efter 32–28-triumfen har Skövde en poäng upp till topp åtta, de närmaste konkurrenterna har dock spelat färre matcher. Kristianstad har flera poäng både uppåt och neråt, huvudmålet med de fyra sista insatserna blir att behålla tabellpositionen.
Kristianstad HK–Skövde HF 28–32 (14–18)
Matchprotokoll >>
Statistik >>
Tabell >>
