Filippa Nyman lämnar moderklubben Skövde HF och fortsätter utvecklingen hos IK Sävehof.
Det är P4 Skaraborg som rapporterar att en av Sveriges mest talangfulla vänsternior ritat på för IK Sävehof. Filippa Nyman lämnar Skövde HF i sommar och har istället skrivit ett kontrakt med Sävehof till 2018.
– Jag känner väl att ett miljöombyte passar ganska bra just nu eftersom jag spelat i Skövde HF i hela mitt liv och ändå testat på det här året och varit med i elitverksamheten. De (Sävehof) har väldigt bra förutsättningar, inte bara på handbollsplanet. Så det lockar, säger Nyman till P4 Skaraborg.
Nyman debuterade i SHE i oktober och brukar vara med i U19-landslagets bruttotrupp. Hon har handbollen i blodet via mamma Mia och pappa Jerker samt brorsan Lukas som allihop har lirat i högstaligan i Sverige.
Sävehof rustar ordentligt med Christina Elm, Amelia Lundbäck och Johanna Forsberg klara förutom Nyman.
