Skara HF har gjort klart med den danska högernian Nicoline Olsen. 18-åringen kommer närmast från Skanderborg Håndbold och kontraktet gäller över vårsäsongen.
I mitten av december värvade Skara HF högernian Erica Widell som dessvärre gick sönder i sin debutmatch. I slutet av december hämtade man den danska mittnian Ida Mikkelsen från Skanderborg och i början av 2017 valde Monika Rajnohová att flytta hem till Slovakien. Spelaromsättningen i Skara HF har som ni förstår varit relativt hög. Tydligt är dock att klubben agerar för att förbättra sin tabellplacering i SHE.
Det senaste nyförvärvet är den 18-åriga danskan Nicoline Olsen som gjort avtryck i det danska landslaget för sin åldersgrupp. Ett EM-guld och ett VM-silver med ungdomslandslaget samt några matcher i den danska högstaligan med Skanderborg finns på meritlistan, men nu väntar alltså nya utmaningar i SHE för Skara HF.
Närmast att ansluta är Nicoline Olsen från Skanderborg Håndbold.
Den 18-åriga högernian är starkt meriterad för sin ålder med såväl EM-guld som VM-silver i ungdomsmästerskap.
– Klubbens ambitioner och den lösning de kunnat erbjuda är viktiga parametrar för mig och därför har jag valt att ansluta till Skara HF. Jag tror det är här som jag har den bästa möjligheten att utveckla mig som handbollsspelare och person. Förhoppningen är att laget kan få användning av mina kvalitéer och och på så vis få en bättre placering i tabellen. Min utgångspunkt är alltid att ge hundraprocent i allt jag gör och det vill jag tillföra till Skara också, säger Olsen i ett pressmeddelande från Skara HF.
Skara HF:s huvudtränare Andreas Johansson kommenterar övergången:
– Jag såg Nicoline på European Open i Göteborg i somras och följde även hennes framfart under U18-EM i Slovakien. Det är en oerhört spännande spelartyp som vi i tränarstaben får chansen att arbeta med. Jag har en bestämd uppfattning om att Nicoline kommer göra avtryck i SHE även om man ska ha stor respekt för att hon inte är så gammal och dessutom hamnar i en helt ny miljö.
