Pressmeddelande: Även idag har vi äran att presentera ett positivt tillskott till damtruppen.
En spelare som tidigare varit med i ungdomslandslaget F98/99 och som fram till nu spelat för Sola Håndball i Norge. Charlotte Granfelt (född -98) har valt att signera ett kontrakt med oss som sträcker sig över två år.
Hej Charlotte!
Hur känns det att ha skrivit på för spel i Sverige och SHE nästa säsong?
– Det känns jättekul och spännande. Och lite nervöst.
Vad var det som gjorde att du valde att skriva på för oss?
– Jag blev kontaktad av Frenne för ett tag sedan, och kom på besök till Västerås innan den andra semifinalmatchen mot Skuru. Jag fick ett bra intryck och gillade det jag hörde
Vad är din nuvarande bild av laget du kommer vara en del av nästa säsong?
– Jag känner några av 98-spelarna, inklusive Hannah som ju flyttar till Lugi. Vi har spelat tillsammans i ungdomslandslaget sedan några år. Laget verkar ungt och med stor potential att ta nästa steg. Jag har fått ett väldigt bra intryck av tjejerna!
Vad kommer du bidra med på handbollsplanen?
– Jag hoppas kunna bidra både offensivt och defensivt. Jag är bra på å sätta fart i spelet och sprida mycket positiv energi i laget. Jag ser fram emot å spela med VI kommande säsong!
Frenne Båverud (Huvudtränare och Sportchef) kommenterar:
– Charlotte är bekant sedan tidigare genom mästerskap och läger för ungdomslandslaget F98/99. Hon vill efter par år utanför ta sig tillbaka och ser oss som rätt förening att utvecklas och få ta ansvar i. Med sitt driv, sin spelskicklighet och sina kvalitéer i mittförsvaret så kommer hon att bli en viktig pusselbit i vår trupp kommande säsong. Hon har genom hela processen imponerat på oss med sin vilja och ambition och så snart hon funnit sig tillrätta i Sverige, ”Gurkstan” och laget så kommer hon att bidra både utanför som på planen.
