Marie Wall sköt cirkeln i Kungälvs HK. Den tidigare landslagsspelaren lägger ner på elitnivå, rapporterar klubbens hemsida.
– Jag vill och behöver ha mer tid till familjen och jag har varit med många år i toppen nu så jag börjar känna mig nöjd med min elithandbollskarriär, säger hon till klubbsajten.
Wall använde KHK som språngbräda och var i högsta grad med om UVM-guldet 2010 som en glänsandes merit tidigt i handbollslivet.
H43/Lundagård och H65 Höör fick ta del av vänstersexans kapabla springspel.Den slipade kantspelaren syntes också i Köpenhamn HB, även om skador kom i vägen för utlandskarriären.
Wall tog paus för att bli mamma, i december 2020 stod det klart att Kungälv skulle få en prima förstärkning.
– Jag har haft en fantastisk tid i Kungälvs HK och är så tacksam att man trodde på mig och gav mig chansen. Det känns lite ledsamt och tråkigt att lämna laget, tjejerna och ledarna runt omkring är helt fantastiska, men efter slutspelet är det liksom dags, säger Wall till klubbens hemsida.
Kungälv med Wall i uppställningen möter Lugi HF i kvartsfinal med start på måndag.
Länk: TACK FÖR ALLT MARIE!