För att ta SM-guld krävs det en eller ett par vassa målvakter och framförallt i SHE är det ofta laget med den bästa målvakten som tar hem det till slut. Vi bad därför landslagets målvaktstränare att ge sin syn på samtliga fem målvakter i den stundande finalserien.
Thomas ”Foppa” Forsberg har att göra nuförtiden. Utöver att han är målvaktstränare i det svenska landslaget är han dessutom målvaktstränare i IFK Skövde och Skuru IK. Eftersom båda klubblagen ska spela final blir det fullt ös för den forne SM-guldmedaljören.
Vi på Handbollskanalen bad därför målvaktslegendaren att ge sin kommentar på samtliga målvakter i den här finalserien. De sista utposterna brukar som bekant bli rätt avgörande, framförallt i finalspel, och mycket talar för att det blir så även den här gången.
Ni i Skuru IK har en tydligare målvaktsetta än vad er finalmotståndare H65 Höör har. Håller du med om det?
– Rebecca Nilsson har varit så fantastiskt bra och därför har det varit svårt att spela henne mindre än vad hon gör. Vi har dock fler spännande målvakter i Skuru. Men det är möjligt att någon kanske tycker att H65 har ett mer stabilt par meritmässigt, säger Thomas Forsberg.
Handbollskanalen har tagit en titt på siffrorna bakom och det är lätt att förstå varför Rebecca Nilsson har fått vakta målet betydligt mer än hennes kollegor i Skuru har gjort. Men även varför Nilsson har spelat betydligt mer än målvakterna i de andra semifinallagen.
Rebecca Nilsson är nämligen den enda målvakten som har en stigande räddningsprocent i slutspelet jämfört med grundserien. I grundserien hade Nilsson 40 i räddningsprocent, i kvartsfinalerna 41 och i semifinalerna 42 procent, siffror där hon är överlägsen övriga målvakter.
Rebecca Nilsson har varit årets bästa målvakt i SHE och belönats med ett proffskontrakt i Bundesliga. Nyligen blev hon också uttagen i A-landslaget för första gången.
– Rebeccas styrkor är att hon har en fysik som innebär att hon kan göra sakerna som hon vill göra på plan. Det hon har utvecklat den senaste tiden är hennes skottförståelse. Hon har blivit bättre på att avgöra vad som händer på plan och hantera det på ett bra sätt.
– Men egenskapen jag främst vill belysa är att hon är väldigt bra på att snabbt få ut bollen i spel. I dagens handboll är det något vi gärna ser hos våra unga målvakter.
”Foppas” syn på Nilssons målvaktsstil stämmer väl överens med statistiken bakom. 22-åringen gjorde nämligen flest mål av alla målvakter i grundserien och stod dessutom för mängder av assist.
Men Rebecca Nilsson är inte ensam på målvaktssidan i Skuru IK. Bakom landslagsmålvakten finns Jenna Lohi Peltola och Catrin Axelsson.
– Jenna är en klok målvakt som tar till sig direktiv på ett väldigt bra sätt. Dessutom läser hon spelet otroligt bra.
– Catrin har bra längd och är relativt explosiv för att vara så stor. Hon har ett väldigt bra spelsinne och en bra koll på bollen. Där är hon nästan unik – hon är väldigt duktig på att hålla koll på bollen.
I final väntar alltså H65 Höör, ett lag som är uppbyggt med dubbla meriterade målvakter.
– Gry Bergdahl är erfaren och har en explosiv målvaktsstil. Men hos Gry vill jag framförallt belysa hennes teknik som hon utnyttjar bra i sitt spel.
– Irma Schjött är väldigt spelbegåvad. Hon läser spelet väldigt bra, där ligger hon verkligen i framkant. Nu har hon dessutom utvecklat sin sexmetersteknik på ett fint sätt och är mer anpassad där till den toppmålvakt som hon är.
Inom handbollen är det mycket nerver i spel, framförallt i en pressad situation som en final. Men det pratas oftast om skyttarnas nerver och inte lika ofta om hur målvakterna håller koll på nerverna. Forsberg känner igen fenomenet.
– Jag har svårt att prata för alla, men min erfarenhet är av Rustan Lundbäck från tiden i Sävehof där det blev några finaler. Han sa alltid halvt på skämt och halvt på allvar att hemligheten med slutspel och i synnerhet finaler är att det inte är någon hemlighet. Målet är fortfarande två gånger tre meter och det går inte att hitta på något nytt. Det viktiga är att göra det man gjort bra hela säsongen, det fungerade åtminstone för mig, avslutar Thomas Forsberg.
Om vi använder grundserien som underlag ser följande ligor ut så här för finalmålvakterna:
Räddningsprocent
1: Gry Bergdahl, H65 Höör. 43 procent på 387 skott.
2: Rebecca Nilsson, Skuru IK. 40 procent på 729 skott.
3: Irma Schjött, H65 Höör. 39 procent på 381 skott.
4: Catrin Axelsson, Skuru IK. 33 procent på 64 skott.
Räddningsprocent straffar (minst tio straffar)
1: Catrin Axelsson, Skuru IK. 31 procent på 13 straffar.
2: Irma Schjött, H65 Höör. 20 procent på 25 straffar.
3: Rebecca Nilsson, Skuru IK. 17 procent på 42 straffar.
4: Gry Bergdahl, H65 Höör. 17 procent på 30 straffar.
Assist
1: Irma Schjött, H65 Höör. 20 assist på 22 matcher.
2: Rebecca Nilsson, Skuru IK. 11 assist på 22 matcher.
3: Gry Bergdahl, H65 Höör. 9 assist på 22 matcher.
En potentiell avgörande faktor i finalerna är hur mycket Rebecca Nilsson orkar. Om Nilsson inte orkar eller inte visar samma form som hittills under säsongen har Skuru inte riktigt samma kvalitet på ersättarna som H65 har.
