Lugi har ökat sin kapacitet med Sabina Jacobsen tillbaka i vinrött. Spelmässigt letar laget fortfarande efter formen – en djupdykning efter paus ledde till fjärde raka förlusten, 23–26 borta mot VästeråsIrsta.
Efter tio år i proffslivet utomlands klev Jacobsen in i Lugiförsvaret lagom till den första januarimatchen. Hemvändaren får också mer att göra framåt och sporrade gästerna till två plusmål och en första halvlek som lovade mer.
Cornelia Dahlström nätade åtta gånger totalt och Lugi hade till och med fyramålsledning att gå på när VI ökade takten.
Hemmalaget slog tillbaka med 8–1 i en förkrossande period fram till matchminut 50. Viola Paulsen skickade in sju avslut och VI stod för en stark återkomst efter förlusten mot Skara HF senast. VästeråsIrsta håller därmed andraplatsen efter 13 omgångar.
Lugis senaste tillskott summerade sina första SHE-intryck i C More.
– Bakåt känner jag att jag har koll på läget hela matchen. Framåt känner jag mig lite seg, lite tung och får inte riktigt till det men det har väl också mycket med samspel att göra. Jag har bara tränat med tjejerna fyra gånger den här veckan och behöver mer tid för att få till tajmingen och lära mig spelet, sade Jacobsen i TV-intervjun.
VästeråsIrsta–Lugi HF 26–23 (13–15)
