ANNONS

Live: Första finalreturen – Önnered mot Sävehof (18:00)

Finalserien kommer till Lundbyskolans Idrottshall för match två mellan Önnereds HK och IK Sävehof. Ska det bli fler kamper i Önnereds tillfälliga borg skulle det gröna laget må bra av en seger.

Färre tekniska fel och fler skott som överlistar Johanna Bundsen finns med i målbilden för ÖHK i underläge. Men det första finalen hade också sina stunder som talade för utmanaren.

– Den var ju jämn i 45 minuter innan Bundsen stängde igen totalt. Vi lyckades inte göra mål på henne. Där behöver vi kika på hur hon agerar, så vi kan vara skarpare i lägena till nästa match, säger Moa Boqvist till ligans officiella hemsida.

Niometaren tar också in andra aspekter av finalbubblan. Till exempel är match varannan dag-schemat föga tillåtande för annat än handboll.

– Jag hinner väl inte träffa så mycket annat folk. Man är i hallen nästan hela tiden och hinner inte göra så mycket annat. Det är viktigt att återhämta sig och äta bra nu när det är såpass tajt matchande, fortsätter Boqvist till handbollsligan.se.

Tisdag 18.00 Önnereds HK–IK Sävehof
Matchen sänds i SVT2, SVT Play och Handbollsligan Live

ANNONS
ANNONS