Skuru meddelade för några dagar sedan att Kaja Stojilkovic undertecknat ett nytt tvåårskontrakt. Detta binder henne till klubben säsongerna 2024/25 och 2025/26.
Kaja Stojilkovic gjorde sin debut i Skurus A-lag som 16-åring under säsongen 2019/20. Nu står det klart att hon är Skuru trogen och har skrivit på ett nytt kontrakt som sträcker sig till säsongen 2025/26.
– Det var i seriepremiären mot Sävehof, minns jag. Jag fick göra några inhopp, säger Kaja om sin debut på Skurus hemsida och fortsätter:
– Det är jättekul att få fortsätta min handbollsresa i Skuru som stöttat mig så bra under flera år nu. Jag ser fram emot att utvecklas vidare som spelare i klubben.
– Kaja har under denna säsongen vuxit ut till en av våra bärande spelare. En spelare som vi verkligen unnar en fin säsong. Hon har kämpat länge med att få kontinuitet i sin träning och nu börjar hennes slit och vilja att spela handboll äntligen ge utdelning. Vi är glada att hon vill fortsätta satsa på sin handboll och att hon vill göra det hos oss i Skuru, säger Magnus Oscarsson Söder till klubbens hemsida.
