Johanna Bundsen avslutar i IK Sävehof efter ännu en framgångsrik period. Sävehof meddelade flytten och senare under fredagen gick SG BBM Bietigheim ut med att man värvat landslagsmålvakten inför 2024/25.
– Jag vill tacka Sävehof för ytterligare två väldigt bra år. Jag har haft möjlighet att utvecklats både som spelare och person. En fantastisk klubb som ligger mig varmt om hjärtat, säger hon till Sävehofs hemsida.
Bundsen har så här långt nio SM-guld tillsammans med Partillelaget och ett EM-brons i den blågula tröjan. Så sent som i förra veckan var hon förstaval mellan stolparna när Sverige spelade medaljmatch i VM.
Keepern är bördig från GF Kroppskultur och gjorde fem säsonger i Köpenhamn HB mellan 2017 och 2022.
– Johanna som de senaste två säsongerna varit tongivande såväl i vårt lag som i landslaget, kommer nästa säsong göra ett nytt utlandsäventyr. Johanna är inne på sin elfte säsong i Sävehof. Hon är ett superproffs i allt det hon gör och en stor förebild, såväl för de äldre och yngre i klubben. Vi önskar henne lycka till i sin kommande klubb, säger sportchefen Jonathan Stenbäcken till klubbsajten.
Sävehof behåller Bundsen i mål under våren. Hennes nästa klubb finns i Tyskland och har tagit stora kliv i Champions League under den pågående säsongen.
– Jag ser verkligen fram emot att uppleva ett nytt äventyr med Bietigheim och ta nästa steg i min karriär. Det är ett lag som spelar i Champions League, har stora ambitioner och som alltid kämpar om titlar, säger Bundsen till Bietigheims hemsida efter att skrivit på för två åf.