ANNONS

Johan Nilsson Sandgren ny assisterande tränare i H65 Höör

Med Christian Håkansson som ny huvudtränare för H65 Höör efter säsongen krävs det en ny assisterande tränare. Lösningen hittades i Eslövs IK och Johan Nilsson Sandgren.  
– Det var ett erbjudande jag helt enkelt inte kunde tacka nej till, säger Nilsson Sandgren till Skånska Dagbladet

Ola Månsson har varit huvudtränare för H65 Höör i nio år, men efter säsongen lämnar 52-åringen för Lugis herrlag.

Nuvarande assisterande tränare, Christian Håkansson, kommer ta över rollen som främste ansvarige. Hans assisterande tränare kommer bli Johan Nilsson Sandgren, just nu tränare för Eslövs IK.

– Det blir förstås svårt att lämna ett fantastiskt gäng ambitiösa tjejer som man varit med och lagt en grund för, säger tränaren om flytten.

Tränarstaben inför nästa säsong är nu i princip klar och Nilsson Sandgren ser fram emot nästa säsong.

–  Jag kommer att få göra lite jobb med att läsa in mig på ligan och det jag behöver ha koll på när det gäller den nivån. Det ska bli häftigt att få ta sig an den utmaningen. Det blir tufft såklart, eftersom det ju är Ola Månsson som Christian och jag ska ersätta, men också väldigt roligt, säger 33-åringen till Skånska.

 

ANNONS
ANNONS