ANNONS

Hamed Khazrai manar på i Kungälv

En ny fystränare ändrar grunderna i Kungälvs HK. SHE-laget drar också nytta av en ny huvudfilosofi vid rodret. Klubbens hemsida bjuder på en inblick i försäsongen.

Den första delen av förberedelserna till höstens matcher är över. Kungälv aviserar sommarledigt till vecka 31, samtidigt som Hamed Khazrai blickar framåt.

– I slutändan om hur bra det än är här och nu så kommer det handla om att vinna matcher, men också parallellt med detta se till att våra unga, men även dem som varit med ett tag, får en dos av utveckling kring sin handboll. En tuff balans som vi har en tro att kunna lyckas med framöver, säger han till hemsidan.

Khazrai har bytt från herrallsvenskan (Torslanda HK) till den högsta damserien där han senast drog i trådarna med Önnereds HK. Kretsen kring laget har också förstärkts med fystränaren Agne Bergvall, som ser tydliga mått på lagets kapacitet.

”Vi ser ett långsiktigt arbete kring detta, och är oerhört nöjda att ha honom med i staben”, skriver Kungälv på sin hemsida.

I början av september spelar Kungälv seriepremiären borta mot VästeråsIrsta.

Länk: Försäsong 1

ANNONS
ANNONS