ANNONS

H65 Höör och HK Aranäs först ut i Report Cards 2025 – så tycker spelarna

Hur bra är egentligen arbetsmiljön för elitspelare i Handbollsligan Dam, sett inifrån? Idag inleder vi årets publiceringar av Report Cards, där spelarna själva sätter betyg på klubben, anonymt, ärligt och ofta överraskande. Först ut är H65 Höör och HK Aranäs.

I Höör finns det flera starka sidor, men också ett par tydliga lågvattenmärken. Spelarna vittnar om bra kommunikation med tränare och goda möjligheter till rehabilitering. Samtidigt är omklädningsrummen så undermåliga att de knappt existerar, med kommentarer som: ”Det är isbad när man duschar.”

Aranäs visar upp ett resultat som ligger nära ligasnittet men även här finns utropstecken. Lönefrågan väcker starka känslor, lokalerna upplevs som otillräckliga och kommunikationen från klubbledningen ifrågasätts: ”De har inte pratat med en under hela säsongen.”

Men det finns också ljuspunkter. I båda lagen uttrycker spelarna stark framtidstro och högt förtroende för tränarstaben.

Läs hela rapporterna, ta del av siffror och citat, och bilda dig din egen uppfattning. De kommande veckorna publicerar vi Report Cards för alla klubbar med tillräckligt många svar i Handbollsligan Dam och Herr.

H65 Höör – Report Card 2025

Läs hela Report Card för H65 Höör

HK Aranäs – Report Card 2025

Läs hela Report Card för HK Aranäs

Förklaring & översikt – Report Cards 2025

Läs mer om Report Cards här

ANNONS
ANNONS