ANNONS

Cornelia Dahlström ny i Lugi

Cornelia Dahlström var en bidragande länk när Skuru IK vann sitt första SM-guld på 16 år. Efter ytterligare en säsong i Nackalaget väljer niometaren annat – i form av två års kontrakt med Lugi HF.

Lugis hemsida ringar in nyförvärvet som skiftar fokus i SHE. Dahlström själv tar sig an ett brett spektrum i sin nya omgivning.

– Sommaren 2022 är det dags för mig att anta nya utmaningar. När LUGI presenterade sin framtidsplan och helhet så föll det mig i smaken. Jag ser fram emot att komma till en riktig handbollsstad där jag kommer kunna utvecklas som handbollsspelare och även som person, säger hon till klubbens hemsida.

Sportchefen och tränaren Kenneth Andersson ser flera platser där Dahlström passar in i laget.

– Cornelia är en väldigt lovande spelare som trots sin unga ålder har stor erfarenhet av spel i såväl SHE som i slutspel och även av att vinna SM Guld. Det är en tvåvägsspelare som håller lika hög klass i både försvar och anfall och en perfekt pusselbit för oss att tidigt kunna lägga inför nästa säsong, säger han till klubbsajten.

Länk: Cornelia Dahlström klar för LUGI HF