ANNONS

Champions League: H65 tvingas spela sina hemmamatcher på bortaplan

Med största sannolikhet kommer H65 Höör inte att få spela sina matcher hemma i Björkvikshallen. Istället blickar man två mil bort, mot Eslöv. 

Höör tog sig sensationellt till Champions League tack vare vinsten av SHE. Det var många som inte var beredda på det, kanske allra minst hemmahallen.

I Champions League följer nämligen vissa krav för att få anordna matcher. Läktare på båda sidor är ett sådant – det har inte Björkvikshallen och dispens verkar inte troligt. Dubbla läktare har däremot det nya fina bygget i Eslöv. Det verkar nu vara det bästa alternativet för Höör och klubbens kassör och starke man Jan Hansson medger att man ser över alternativen innan man själva kan uppfylla kraven.

Eslövshallen har plats för 1500 åskådare och byggdes för att kunna gästa landskamper och internationellt spel – därinom även Champions League.

– H65 Höör är mer än välkomna att spela sina matcher i Eslöv. Jag tror alldeles säkert att det skulle bli en bra lösning, säger Eslövs IK:s ordförande Stefan Lindstrand till Skånesport.se

Länk till artikeln och mer information på Skånesport.se

 

ANNONS
ANNONS