ANNONS

Berta Rut Hardardottir ansluter till Kristianstad

Kristianstad HK får ett tillskott från Island till nästa säsong. Berta Rut Hardardottir har dessutom fått en hel del av sin handbollsutbildning i Danmark inför flytten till SHE-klubben.

Kristianstads nästa nyförvärv hör hemma på högernio. Hardardottirs moderklubb är danska Horsens HK, Haukar och Holstebro HB i danska andraligan är andra klubbadresser under 22-åringens tidiga karriär, som även inkluderar ett 30-tal u-landskamper.

När Holstebro tog sig till positivt kval under våren stod niometaren för 40 fullträffar under grundserien.

– Jag gläder mig över att komma till Kristianstad och den svenska ligan. Jag tror att Kristianstad är rätt plats för mig att fortsätta utvecklas både på och utanför banan. Vid mitt besök fick jag en bra känsla både för laget och staden så jag ser fram emot att komma igång, säger Hardardottir till klubbens hemsida.

Länk: Nyförvärv till KHK, Berta Rut Hardardottir

ANNONS
ANNONS